Какво е хипербарната оксигенотерапия?
Хипербарната терапия е медицинска процедура, при която се подава чист медицински кислород при изкуствено създадено налягане. Процедурата се извършва в специално изработени за целта барокамери. В тях изкуствено се създава налягане с цел по- добро резорбиране на кислород в организма. В барокамерата се вдишва в пъти повече кислород, отколкото в нормална среда. При достигане на налягането до 2АТА количеството разтворен в плазмата кислород достига до 4,34мл, в сравнение с нормална среда- при 100мл кръв в плазмата се съдържат едва 0,3мл. Разтворен кислород.
Това превръща хипербарната терапия в ефективен метод за лечение на редица заболявания. Тя се използва и при деца с проблеми в развитието. Терапията позволява на децата да бъдат по- самостоятелни, цели подобряване качеството на живот, като подпомага когнитивните процеси, фина и груба моторика.
Как се прилага оксигенацията под налягане при проблеми в развитието?
Приложението на хипербарната терапия при деца с проблеми в развитието трябва да се извършва под контрол на медицински специалист. Кислородът изисква дозиране, съобразено със съответното налягане, за да се постигне максимален лечебен ефект или да се избегне интоксикация. Освен дозировката на кислорода трябва да се следи внимателно и постигането на по- високо налягане, това изисква наблюдение през целия период, тъй като промяната на налягането може да доведе до дискомфорт при пациентите. Наблюдава се заглъхване в ушите, а при пациенти с проблеми с ушите и евстахиевата тръба може да се наблюдава и болка. Медицинският специалист внимателно трябва да следи за такъв тип симптоматика и да не допуска пациент с грипоподобни симптоми в барокамерата. Медицинският специалист трябва също да следи за здравословното състояние на пациентите, както и да ги информира за правилното прилагане на хипербарната терапия, като ги съветва да направят необходимите предварителни изследвания, за да извлекат максималната полза от процедурите, както и да се изключат противопоказанията за посещение на хипербарна камера.
Какви изследвания са нужни преди започване на терапията и как се адаптират децата в хипербарната камера?
Преди да се пристъпи към започване на курса от процедури е необходимо децата да бъдат консултирани от хипербарен специалист, който да изготви индивидуален протокол за посещение спрямо нуждите на детето. В този протокол се включват предварителните изследвания, както и определяне на брой на процедурите, налягане и времетраене. Предварителните изследвания се определят индивидуално и според снетата анамнеза/информация от родител. Редно е детето да бъде изпратено на УНГ специалист, тъй като процедурата се състои от два компонента- налягане и кислород, а за изравни добре налягането е необходимо детето да няма проблеми с евстахиевата тръба или грипоподобни симптоми. Необходимо е да се провери дали детето има придружаващи заболявания и ако има те да бъдат консултирани със съответните специалисти. Ако е необходимо се прави консултация с невролог и съответно ЕЕГ, тъй като в България все още епилепсията е противопоказание за барокамерата поради липса на достатъчно проучвания. Това изследване се прави на деца, които поне веднъж са проявявали епилептоподобни симптоми.
Като част от задължителните предварителни изследвания се препоръчва и изследване за Candida Albicans- фецес диагностика. Това е гъбичка, която се храни предимно с кислород, а както вече споменах процедурата се състои от два компонента- налягане и кислород. С нарастването на Candida Albicans в организма детето проявява симптоматика на раздразненост, промени в поведението, болки в стомаха, както и разстройство, запек и повръщане. В барокамерата не се допускат хора с онкологични заболявания, отново поради липса на достатъчно проучвания и доказване на висок процент успеваемост с процедурата.
Как протича престоя в барокамерата, колко често се прави и какви ефекти да очакваме?
Съществуват няколко метода, като един от най- приложимите е серия от 15 броя последователни процедури, почивка от 40 до 65 дни и повторения отново на същия брой процедури- това се нарича европейски метод на извършване на терапията. Съществува и по- обемен протокол, който се състои от 40 до 60 последователни процедури с по- дълга почивка между тях. Ефективността от терапията се следи от специалист през целия период на посещение, както и през почивката. Първите ефекти от терапията при деца с проблеми в развитието се появяват след първата серия от процедури и се изразяват в подобряване на очен контакт, задръжка на вниманието, подобряване във фината и грубата моторика, подобряват се и социокомуникативните умения.
Престоят в барокамерата е от 40 до 60 минути и се състои от три етапа- компресия, престой и декомпресия. По време на първия и третия етап имаме промяна в налягането, което налага пациентите да бъдат обучени предварително как да изравняват правилно. По време на втория етап пациентът почива и диша чист медицински кислород през маска. При децата с проблеми в развитието предизвикателството е дългия престой и слагането на маска на лицето, въпреки това малките ни пациенти успяват да се справят, като се забавляват с различни играчки по време на престоя, включват различни занимания и активности, с които детето се предразполага и успява да сложи маската и да стои през цялото време в барокамерата. Детето задължително влиза с придружител. Барокамерите, които са многоместни, позволяват детето да се чувства по- комфортно, тъй като пространството е по- широко за занимания. Важно е в първите влизания на детето в барокамерата да се премине през опознавателен метод и да не се използва принуда. Много от децата подхождат с интерес, първо наблюдават и след това сами се насочват към барокамерата и влизат вътре. По време на процедурата вратата на барокамерата се затваря херметически, но връзката с пациентите вътре е постоянна и те са под постоянно наблюдение от специалист. Специалистът вън може да пуска забавни песни и филмчета за детето, но вътре не бива да се влиза с електронни устройства, заради високата концентрация на кислород и безопасността на пациентите.
В последните години се правят много научни изследвания на деца, които посещават хипербарна терапия в различни насочености, като ефективността й при когнитивните способности при децата, ефективността й при фина и груба моторика, както и информираността на родителите на деца с проблеми в развитието за правилното й използване. Филиз Алендарова част от екипа на барокамера “Oxy for life”, активно участва в измерването на ефектите сред български деца. Всяко изследване завършва с положителни резултати, като подробно се описва ефекти като:
- Възможност за регулиране на тазови резервоари (махане на памперс)
- Овладяване на хиперактивността
- Подобряване на очният контакт
- Подобряване на концентрацията
- Подобряване на фината и груба моторика
- Наблюдават се нови думи при вербални деца
- Подобрява се съня
Подробните изследвания са достъпни онлайн и могат да бъдат прочетени свободно.
Автор: Филиз Алендарова, хипербарен специалист